poniedziałek, 7 października 2019

Narodowy Dzień Poezji 2019

Na życzenie mojego znajomego zamieszczam tutaj tłumaczenie artykułu dotyczącego Narodowego dnia Poezji w Wielkiej Brytanii. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału!

O Narodowym Dniu Poezji

National Poetry Day to brytyjskie święto poezji, które odbywa się w pierwszy czwartek października. Każdego roku pojawia się inny temat, a w 2019 r. tematem jest prawda.

Dzień Poezji Narodowej generuje eksplozję działalności w całym kraju, tysiące niesamowitych wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii - w szkołach, bibliotekach, księgarniach i szpitalach, w autobusach, pociągach i na statkach - a wszystko to świętuje moc poezji, by zjednoczyć ludzi. Rok 2019 jest 25. rocznicą Narodowego Dnia Poezji, a obchody trwają przez cały rok.

Jeśli planujesz naukę poezji w swojej szkole - czytanie, pisanie, występy - sprawdź nasze zasoby. Są one produkowane specjalnie przez naszych partnerów i znajdziesz wiele do wykorzystania, a wszystko to za darmo.  Aby być na bieżąco z nowościami, konkursami i ofertami specjalnymi, zapisz się do naszych biuletynów. Jeżeli masz problemy ze zrozumieniem tekstu możesz zlecić u tłumacz przysięgły online aby łatwiej było Ci poprawnie wypełnić wszystkie dokumenty.

Nasz zestaw narzędzi dla szkół jest dla Ciebie inspiracją w każdy dzień tygodnia.

Pomoże nam on zaplanować przyszłoroczne obchody Narodowego Dnia Poezji, jeśli będziesz mógł poświęcić pięć minut na naszą ankietę. Jest jeden dla szkół, jeden dla bibliotek, jeden dla księgarń i jeden dla organizatorów wydarzeń poezji. Jeśli jest coś, o czym naprawdę chcesz nam powiedzieć, napisz do nas maila poetryday@forwardartsfoundation.org. Dziękujemy!

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/szkola">Szkoła zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com</a>

FAQ

Kiedy przypada Dzień Poezji Narodowej 2019?
Czwartek, 3 października 2019 r.

Jaki jest temat Narodowego Dnia Poezji 2019?
Tematem Narodowego Dnia Poezji 2019 jest prawda.

Czym jest Dzień Poezji Narodowej?
Dzień Poezji Narodowej jest corocznym świętem, które inspiruje ludzi w całej Wielkiej Brytanii do rozkoszowania się, odkrywania i dzielenia się wierszami. Każdy jest zapraszany do przyłączenia się do obchodów, czy to poprzez organizowanie wydarzeń, wystaw, konkursów, czy po prostu umieszczanie ulubionych wierszy w mediach społecznościowych z wykorzystaniem #nationalpoetryday.

National Poetry Day został założony w 1994 roku przez fundację charytatywną Forward Arts Foundation, której misją jest celebrowanie doskonałości w poezji i zwiększenie jej oglądalności. Dzień cieszy się poparciem BBC, Arts Council England oraz wiodących organizacji literackich i kulturalnych, a także księgarzy, wydawców, bibliotek i szkół.

Kto może zorganizować wydarzenie?
Każdy. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach o różnych kształtach i rozmiarach, zarówno osoby prywatne, grupy, jak i organizacje. Jeśli korzystaliście z naszych pobranych logo lub plakatów, zróbcie zdjęcia i umieśćcie je na portalach społecznościowych z hashtag #nationalpoetryday.

Ile to kosztuje?
Jest BEZPŁATNA. Aby zamieścić każdą imprezę publiczną na naszej stronie internetowej, wystarczy odwiedzić naszą stronę Wydarzenia. Zachęcamy do pobrania opłaty za imprezę, ale pamiętaj, aby wspomnieć o tym przy wpisywaniu wydarzenia na listę.

Jak wystawić listę wydarzeń?
Przewiń w dół, aby kliknąć na mapę na stronie Dołącz do nas.

Jak mogę dowiedzieć się więcej?
Dowiedz się więcej o naszych planach i ofertach, zapisując się na naszą listę mailingową lub jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.

Kto prowadzi Dzień Poezji Narodowej?

Dzień Poezji Narodowej jest inicjatywą Fundacji Sztuki Naprzód, organizacji charytatywnej, która celebruje doskonałość w poezji i poszerza swoją publiczność. Łączymy wiodące organizacje zajmujące się poezją, literaturą i literaturą wokół wspólnego celu: promowania radości, odkrywania i dzielenia się poezją.

Narodowy Dzień Poezji został założony w 1994 roku przez Williama Siegharta i zaangażował miliony ludzi w całym kraju czytających, piszących i słuchających poezji. Od 1999 r. Narodowy Dzień Poezji jest tematem luźnym: motywem przewodnim było raczej zaczęcie inspiracji, a nie nakazowe.

wtorek, 19 marca 2019

Dobra dieta, czyli co jadł Derdowski


Hieronim Derdowski, zwany był na kaszubach Jaroszem Derdowskim. Z pewnością dbał o swoje podniebienie ale czy jego kaszubskie imię przełożyło się na preferencje smakowe?

Okres życia

Ponieważ Derdowski zmieniał miejsca zamieszkania, mógł rozkoszować się kuchnią Polską i Amerykańską. Odwiedził województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko- pomorskie, a także Wielkopolskę i Kaszuby, a w Ameryce stan Minnesota i Michigan. Przez 50 lat zdążył spróbować wielu potraw kuchni XIX i XX wiecznej.




Dom

W domu rodzinnym Hieronim karmił się tradycjami chłopskimi. Prawdziwym rarytasem były potrawy bardzo tłuste, ale przeważały dania roślinne i zbożowe, bez mięsa. Jadł 3 posiłki dziennie, w zależności od zbiorów na polu. Na śniadanie jadł zupę, kapustę i ziemniaki, a na obiad...to samo, z chlebem. Kolacja stanowiła resztki z obiadu. Chłopi nie marnowali jedzenia, ale gospodyni przygotowywała je rano na cały dzień, więc nie było czasu na urozmaicenia.

Hieronim jadł głównie ziemniaki, nabiał i potrawy zbożowe, a jako dodatek spożywał warzywa korzeniowe lub kapustne. Jak można się domyślić, przydałby mu się dobry dietetyk online, dzięki któremu mógłby schudnąć. Chleb był wypiekany raz w tygodniu.

Młodość

Pośród tradycyjnych dań warmii i mazur gościł ser welski, który był przygotowywany ręcznie. Pojawiły się potrawy z mięsem np. z kiełbasą, a ponadto wędzone ryby, flaki i zupy rybne. Derdowski jadł dużo zup, klusek i śmietany, z dodatkiem ziół i słoniny.

Z kolei na pomorzu królował krupnik, kartoflanka i czernina, a nawet zupa piwna i Klitundplumen – zupa śliwkowa z kluskami. Poza tym serwowano racuchy, które całkiem poważnie zwano ruchańcami. Spożywano nawet mewie jaja!



Na ziemniach kujawsko-pomorskich królowały gęste potrawy z grochem i fasolą, żurek, kasza jęczmienna i jaglana. Wypiekano żytni chleb, a na słodko spożywano budyń z mąki ziemniaczanej z dodatkiem amoniaku, lub rozgotowaną mąkę z owocami.

Wielkopolska miała wszystkie rodzaje potraw. Począwszy od kaczki z jabłkami, golonki i czerniny, poprzez gzik, smażony ser, kluski, na makiełkach, faworkach i rogalach świętomarcińskich kończąc. Z kolei kaszuby miały prostszą kuchnię, której dania jemy do dziś.

Lata późniejsze

W Stanach Derdowski żywił się między innymi pysznymi ostrygami w stylu Rockefeller, czyli z dodatkiem szpinaku, parmezanu i tabasco. Poza tym delektował się zupą rybną z małżami na bulionie mięsnym i z dodatkiem krakersów, a także kanapkami z maslem orzechowym i dżemem. Powoli zaczęto wprowadzać hot dogi, pizze, kanapki, szarpane mięso z warzywami i makrony z sosami.