poniedziałek, 14 grudnia 2015

Galeria Hieronima Derdowskiego

Ponieważ w ostatnich postach przybliżyłem wam sylwetkę, wiersze i ciekawostki o Derdowskim, może przyszła pora pokazać jak on wyglądał? Poniżej parę zdjęć i rysunków:






piątek, 27 listopada 2015

Ciekawostki z życia Hieronima, Londyn cz. 1

Pozwólcie, że zacznę nową serię na tym blogu, jakim są ciekawostki z życia Hieronima. Widziałem, że ostatni mój post zwrócił dosyć mocno waszą uwagę, dlatego też postaram się napisać coś niecoś więcej. Poniższe informacje są zasłyszane od krewnych i nie posiadają żadnego źródła pisanego, jak niestety wiele szczegółów z życia Derdowskiego.

Ciekawostka nr 1: Podróżnik Derdowski w Londynie

Na pewno wielu z was to zdziwi, ale Hieronim Derdowski, podobnie jak wielu naszych rodaków obecnie, przebywał a nawet pracował w Londynie. Jako młodzieniec, różne źródła podają że miał wtedy pomiędzy 22 a 26 lat, udał się na krótką wizytę do Anglii. Co robił w czasach, kiedy imperium brytyjskie pamiętało jeszcze swoją kolonialną potęgę? Nie do końca wiadomo. Spekuluje się, że pracował jako tłumacz Londyn u baronta - baronet to taki "gorszy" baron, najwyższy stopień wśród szlachty angielskiej - sir Williama Cockneya, zamieszkującego w tamtym czasie willę na północ od Londynu, w hrabstwie Walthamstow. Jak wieść gminna niesie, miał on tłumaczyć polecenia baroneta wydawane służbie pochodzącej z terenów obecnej Ukrainy.

źródło: http://www.francisfrith.com/walthamstow/walthamstow-hale-end-1904_51423

Ciekawostka nr 2: Ruchanki

Podobno nasz Hieronim lubował się w kuchni kaszubskiej (to akurat nie powinno dziwić), a szczególnie mocno polubił Ruchancie. Dla tych, którzy nie mieli okazji ich spróbować, serdecznie polecam! Są to proste w przygotowaniu placuszki z ciasta chlebowego. Dla zainteresowanych wklejam przepis (podobno oryginalny):

Składniki:zakwas, mąka żytnia, mleko lub woda, masło klarowane, sól, cukier. 

Przygotowanie: Zagnieść ciasto. Jeżeli nie mamy zakwasu, wówczas drożdże rozmieszać w letnim mleku, dodać trochę mąki i cukru. Pozostawić do wyrośnięcia. Do rozczynu dodać mąkę i wodę. Dobrze wszystko połączyć. Pozostawić na około 6-8 godz. do wyrośnięcia. Na rozgrzane sklarowane masło kłaść łyżką stołową ciasta, piec z dwóch strona na złoto. Kiedy będą gotowe placuszki posypujemy cukrem.



czwartek, 26 listopada 2015

Zdjęcie Hieronima Derdowskiego

Jak dobrze wiecie, Hieronim Derdowski jest autorem powiedzenia "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski"
Tym razem prezentujemy dla was zdjęcie pomnika tłumacza Hieronima Derdowskiego. Dla mnie był to szok, a wy? Czy tak właśnie sobie go wyobrażaliście?